Darek Błaszczyk wyróżniony w CannesFilm_logo Redakcja działu Film (30.05.2007)Ukoronowaniem kilkumiesięcznego międzynarodowego programu SCRIPTEAST wspierania scenariuszy filmowych z Europy Środkowej i Wschodniej była przyznana w Cannes nagroda TVP im. Krzysztofa Kieślowskiego. 10000€  otrzymała  Słowaczka Zuzana Liova za scenariusz “The House”.

Jedno z dwóch wyróżnień zdobył jedyny polski twórca - Darek Błaszczyk - za scenariusz do filmu “The House of Merry Retirement” („Dom wesołej starości”). Nad wyróżnionym tekstem twórca pracuje obecnie w Studio Prób w Szkole Andrzeja Wajdy, gdzie właśnie trwają profesjonalne zdjęcia próbne do wybranych scen z aktorami ról głównych.

Dom wesołej starości” powstawał kilka lat. Od września 2006 r. scenariusz  rozwijany był w ramach Miedzynarodowego Programu SCRIPTEAST pośród 12 najlepszych scenariuszy z Europy Środkowej i Wschodniej. Opiekunem artystycznym “The House of Merry Retirement” był James Ragan (autor m.in scenariusza do „Łowcy jeleni”), konsultantami zaś m.in. Petr Zelenka, Bernd Lichtenberg, Maciej Karpiński i Enzo Monteleone.

Finał programu odbył się na tegorocznym 60. Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie po raz pierwszy przyznano nagrodę TVP im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jurorami finału canneńskiego byli m.in.: Agnieszka Holland, Antonio Saura, Simon Perry oraz Dariusz Jabłoński – dyrektor artystyczny SCRIPTEAST. Nowa nagroda i prestiż festiwalu ma pomagać scenarzytom w realizacji nagrodzonego projektu.  

scripteast_logo

Darek Błaszczyk, jedyny polski twórca wyróżniony w programie,  znany był do tej pory głównie jako artysta video i twórca krótkiego metrażu „Tylko jedna noc”.

Nad docenionym w Cannes projektem pracuje razem z operatorem Janem Holoubkiem, scenografką Elwirą Plutą („Pitbull, „Tulipany”, „Cześć Tereska”) i architektem Piotrem Mańkiem. Na etapie przygotowawczym twórcy nie chcą zdradzać zbyt wielu szczegółów. Wiadomo jednak, że scenariusz jest czymś w rodzaju dramatu psychodelicznego z Warszawą w tle.

To będzie bardzo współczesny, warszawski film. Trochę niby "kino moralnego niepokoju", ale w bardzo krzywym zwierciadle – mówi Błaszczyk. Fabuła co prawda rozpoczyna się w sposób prosty, ale potem biegnie w zupełnie innym, nieprzewidywalnym kierunku, docierając niemalże do środka mózgu. Prawdopodobnie szczegółowe informacje na temat historii opowiedzianej w filmie, aż do samej premiery, trzymać będziemy w tajemnicy.

Ciekawostką filmu jest fakt, że Błaszczyk zaprosił do swojego projektu kilku znanych artystów i architektów, których projekty będą ważną częścią filmu. Akcja częściowo rozgrywa się bowiem w połowie XXI wieku, choć twórca zaznacza, że nie jest to film science fiction.  

Producentem obrazu będzie najprawdopodobniej Piotr Dzięcioł/Opus Film. Obecnie trwają poszukiwania zagranicznego koproducenta, równolegle z przygotowaniami do zdjęć godzinnego filmu “Niech żyje pogrzeb!!!” z tą samą ekipą i tym samym producentem.

(Kostrzewa PR)

------------

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową, przy wsparciu Programu Media Plus Wspólnoty Europejskiej, a także Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Apple Film Production, we współpracy z Europejską Akademią Filmową oraz programem ACE i festiwalami: w Berlinie, Cannes i Karlowych Warach.

Więcej informacji na stronie:www.scripteast.pl

Komentuj