wiki wydarzenia [edytuj]

Musical HAIR
HAIR, kultowy musical uwielbiany przez publiczność i chwalony przez krytyków na całym świecie, można oglądać w Warszawie.

9 lutego Warszawa, Sala Kongresowa godz. 19.00

Prapremiera „Hair” miała miejsce na Broadwayu pod koniec lat 60. Kilka lat później Milos Forman zrealizował filmową wersję musicalu. Choć film różni się bardzo od scenicznego pierwowzoru, spopularyzował świetną muzykę i piosenki. Sława „Hair” szybko rozeszła się po świecie, musical zagrano chyba w każdym kraju Europy i obu Ameryk.

W 1970 roku, w czasie przygotowań do premiery w Bostonie, prokuratura usiłowała zapobiec wystawieniu spektaklu ze względu na kontrowersyjne sceny, między innymi palenie flagi amerykańskiej, a oliwy do ognia dolewała wszechobecna nagość, seks i liczne odwołania do narkotyków. Sprawa, wśród odwołań do Pierwszej Poprawki i prawa do wolności artystycznej wypowiedzi, trafiła w końcu do Sądu Najwyższego, który pozwolił zrealizować spektakl. Aż do połowy lat 70. podobne sytuacje powtarzały sie w innych miastach USA, wreszcie z czasem – i w porównaniu do nowszych, coraz ostrzejszych obyczajowo produkcji – „Hair” stracił urok skandalu.

Siłą spektaklu pozostaje do dziś nie tylko rewelacyjna muzyka, ale i treści: afirmacja wolności, miłości i pokoju, negacja wszystkiego, co człowieka zniewala – począwszy od narkotyków, kończąc na ingerencji państwa w życie obywateli. Ponadczasowym jest też przesłanie o tym, jak wchodząc w dorosłe życie rezygnujemy bez walki ze swych marzeń i ideałów. Nie wszystkie doraźne i ważne w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych tematy zachowały świeżość do dziś, niemniej „Hair” ciągle skłania do refleksji, olśniewa, bawi i wzrusza. A przede wszystkim jest olbrzymią dawką wspaniałej muzyki i energii, emanującej z młodych wykonawców.

HAIR
Libretto i teksty piosenek:
Gerome Ragni & James Rado

Muzyka:Galt MacDermot
Oryginalne wystawienie w New York Stage przez Michaela Butlera
Adaptacja scenariusza: Cezary Studniak
Reżyseria: Konrad Imiela
Tłumaczenie: Agnieszka i Konrad Imielowie
Scenografia: Michał Hrisulidis
Choreografia: Małgorzata Fijałkowska-Studniak, Jacek Gebura
Kostiumy: Mateusz Stepniak
Kierownictwo muzyczne: Adam Skrzypek
Choreografia walk: Maciej A. Maciejewski
Realizacja filmu: Wojciech „Malina” Malinowski
Asystent reżysera: Agnieszka Kozak
Asystent choreografa: Krzysztof Gliszczynski
OBSADA:
George Berger: Bartosz Picher
Claude Bukowski: Adrian Kaca (PWST)
Sheila: Agnieszka Bogdan / Justyna Antoniak
Jeannie: Monika Dawidziuk
Dionne: Emose Uhunmwangho
Crissy: Ewelina Adamska-Porczyk
Woof: Łukasz Wójcik / Sebastian Stankiewicz
Hud: Mikołaj Woubishet
Komuna: Justyna Antoniak / Agnieszka Bogdan, Bożena Bukowska, Marta Dzwonkowska, Maja Lewicka, Magdalena Majtyka, Anna Maria Mbayo, Agnieszka Orynska, Julita Rawecka, Elżbieta Romanowska, Danuta Rondzisty, Helena Sujecka, Maciej Cierzniak, Paweł Ferens, Hamadi Hidri, Michał Juzon, Tomasz Leszczynski, Maciej Maciejewski, Piotr Małecki, Michał Pietrzak, Sebastian Stankiewicz / Łukasz Wójcik, Marek Szczygieł James: Wojciech Kupczynski

ZESPÓŁ MUZYCZNY
Rafał Karasiewicz (instr. klawiszowe, band leader), Marzena Cybulka / Adam Skrzypek (gitara basowa), Dariusz Kaliszuk/ Michał Malinski / Michał Polak (perkusja), Miłosz Rutkowski (instr. perkusyjne), Krzysztof "Puma" Piasecki (gitary), Marek "Stingu" Popów (gitary), Janusz Brych (instr. dete drewniane), Adam Lepka (trabka), Maciej Fortuna (trabka), Artur Tomczak / Marcin Wołowiec (puzon)

CHÓR
Maria Małkiewicz oraz Ewa Szlempo, Tomasz Czekalski, Wojciech Deren i Marek Komarnicki ze Studium Musicalowego Capitol


Organizator: JRP Labadee

powiązania

Już po wydarzeniu? Zaliczone

komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz          Więcej wydarzeń